Connect with us

Vánoční zázrak uprostřed války

lidé

Vánoční zázrak uprostřed války

Vánočním zázrakem by se dala nazvat situace ke které došlo v roce 1914 ve válce mezi Němci a Brity nedaleko belgického města Ypry.
Uprostřed nelítostných bojů dne 25. prosince roku 1914 se z německých zákopů začal ozývat zpěv vánočních koled a bylo vidět zapalování svíček a lampionů. Britská strana rychle pochopila o co se jedná. Postupně začala utichat dělostřelecká palba až nastalo úplné ticho.
Každý z vojáků se bál vyjít ze zákopů na „území nikoho“ a vydat se směrem k protivníkům. Po několika hodinách k tomu ale nakonec opravdu došlo a vojáci si popřáli vzájemně veselé Vánoce. Dohodli se, že na Boží hod nebudou proti sobě střílet. Tento den lze opravdu nazvat zázrakem, jelikož už se nikdy taková situace v historii lidstva neopakovala.
Vojáci si začali dokonce vyměňovat drobné dárky jako tabák nebo knoflíky z uniforem. Ukazovali si navzájem fotografie rodiny a přátel. Dokonce došlo i k přátelskému fotbalovému zápasu. Desítky tisíc vojáků zjistili, že na druhé straně jsou stejní lidé jako oni. Lidé kteří vlastně vůbec nejsou nepřátelé.
Po několika dnech se ale opět vrátil válečný stav a válka pokračovala. Na vždy se ale zapsalo datum 25. prosince roku 1914 do historie.

Continue Reading

lidé

Top posledních 30 dní

Náhodné články

To Top